Ułatwienia dostępu

Balustrady aluminiowe, metalowe, drewniane, nierdzewne czy inne?

Projektując nowoczesną balustradę powinniśmy zacząć od wyboru materiału, z którego będziemy chcieli ją wykonać. Każdy z nich ma bowiem swoje wady i zalety, które należy uwzględnić.

Naszym zdaniem aluminium to najlepszy materiał do wykonywania balustrad zewnętrznych. W przypadku balustrad wewnętrznych, które nie są narażone na działanie warunków atmosferycznych warto rozważać również inne materiały takie jak drewno, stal malowana, ocynkowana lub nierdzewna, itp.

Jakie są zatem zalety balustrad aluminiowych?

1. Nie ma ryzyka korozji w całym okresie użytkowania balustrady.

W przypadku balustrad stalowych ocynkowanych, teoretycznie również nie powinno być problemu z korozją, ale w praktyce jest tak, że podczas montażu balustrady, często trzeba coś przyciąć lub przewiercić i w tych miejscach już po kilku miesiącach możemy spodziewać się pojawienia pierwszych rudych plam, które z czasem potrafią trwale zanieczyścić nie tylko balustradę ale i elewację.

Stal nierdzewna, która stosowana jest obecnie na balustrady jest znacznie gorszej jakości niż jeszcze kilkanaście lat temu i już po kilku latach użytkowania pojawiają się na niej nieestetyczne, trudne do usunięcia przebarwienia.

2. Kolory dostosowane do twoich preferencji

Balustrady aluminiowe dostarczane są już jako pomalowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL lub drewnopodobny, tzw. DECORAL. Dzięki temu możemy balustradę dopasować kolorystycznie np. do stolarki, elewacji itp.

W przypadku balustrad nierdzewnych nie ma takiej opcji. Przy balustradach metalowych ocynkowanych jakość malowania jest zawsze niższa, ponieważ zabieg cynkowania nanosi na powierzchnię pewne nierówności. Do tego gotowe konstrukcje często malowane są najczęściej „na mokro” co również sprawia, że końcowa jakość takich powierzchni będzie zawsze znacznie gorsza od malowanych profili aluminiowych.

Malowanie proszkowe profili aluminiowych zawsze gwarantuje idealną gładkość powierzchni i trwałość na długie lata. Dodatkowo każdy kolor z palety RAL można wykonać w wykończeniu matowym, z połyskiem lub nadać mu nieco chropowatą strukturę.

Z kolei balustrady drewniane zamontowane na zewnątrz będą wymagały ponownego lakierowania co ok. 3-5 lat.

3. Prefabrykacja kluczem do szybkiego i łatwego montażu

Balustradowe systemy aluminiowe projektowane są w taki sposób, aby oprócz nowoczesnego wyglądu były łatwe i szybkie w montażu. Prefabrykacja aluminium jest znacznie łatwiejsza niż obróbka balustrad ze stali nierdzewnej, która jest bardzo twardym materiałem. Nie ma też potrzeby spawania, dzięki czemu unikamy powstawania nieestetycznych spoin spawalniczych. Lekkość aluminium sprawia również, że montaż nie jest tak wyczerpujący jak w przypadku dowolnej stali.

4. Profile w dowolnych długościach

Kolejną zaletą aluminium jest możliwość zamówienia profili w dowolnych długościach, dzięki czemu możemy zoptymalizować odpad materiału do minimum. Okres oczekiwania w takim przypadku jest nieco dłuższy, ale będzie to działanie nie tylko ekonomiczne ale i ekologiczne.

5. Cena balustrad aluminiowych

Cena balustrad aluminiowych pomalowanych na kolor drewnopodobny będzie niższa niż cena lakierowanego drewna. A sama obróbka drewna również będzie droższa niż prefabrykacja gotowego systemu aluminiowego.

Wady balustrad aluminiowych:

1. Mniejsza sztywność aluminium

Aluminium jest materiałem mniej sztywnym od stali, przez co stosowane profile są nieco większych rozmiarów, a rozstaw słupków jest nieco mniejszy niż w przypadku balustrad metalowych.

2. Cena aluminium, a całkowity koszt balustrady

Cena aluminium jest wyższa od stali, jednak należy pamiętać, że całkowity koszt balustrady to nie tylko materiał jej konstrukcji. W łącznej cenie gotowego wyrobu coraz większy udział odgrywa montaż, który z każdym rokiem staje się droższy, a pracochłonność balustrad stalowych i drewnianych jest znacznie większa niż aluminiowych. Jeśli w łącznej cenie uwzględnimy jeszcze koszt wypełnienia, np. szklanego, to cena gotowej balustrady aluminiowej może okazać się porównywalna lub niższa od pozostałych typów.

Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, nie dziwi fakt, że popularność balustrad aluminiowych rośnie i z pewnością będzie rosła w przyszłości. W związku z tym jako producent własnych systemów aluminiowych z ponad 30-letnim doświadczeniem stale rozwijamy nasze produkty aby móc w pełni odpowiadać na wszystkie bieżące i przyszłe oczekiwania klientów.

Jeżeli zainteresowała Państwa nasza oferta prosimy o kontakt. Podczas rozmowy przedstawimy i omówimy szczegóły współpracy.

Nasi Partnerzy

Firmy, które dostarczają nam gotowe komponenty wykończeniowe
SZEROKA GAMA PRODUKTÓW DLA TWOJEJ FIRMY!
Systemy aluminiowe, szklane, ognioodporne, przeciwsłoneczne i inne...