Ułatwienia dostępu

Co to są lamele? Poznaj 5 przykładów zastosowań systemów MORAD

Co to są lamele i jak wykorzystać je w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym i użytkowym? W skrócie to sposób na połączenie estetycznej wyrazistości bryły i wysokich parametrów energooszczędności budynku przy zachowaniu pełnego komfortu mieszkańców. Sprawdź, jakie rozwiązania przygotowaliśmy dla Twojej inwestycji.

Co to są lamele i gdzie stosują je architekci?

Czym są lamele we współczesnym budownictwie? Spotkamy je z pewnością we wnętrzach budynków w roli ażurowych systemów aranżacji ścian lub sufitów, które optycznie rozszerzają przestrzeń. W atrakcyjny sposób wydzielają również strefy prywatności na tarasach lub w restauracjach. Jednak najpowszechniej kojarzone są z aplikacjami na zewnętrznych ścianach obiektów – jako efektowne zabudowy elewacji szklanych i niezawodne osłonowe systemy przeciwsłoneczne.

Z jakich materiałów wykonuje się lamele?

W aranżacji wnętrz, ze względu na walor dekoracyjny, najpopularniejsze są lamele drewniane. Rzadziej spotkać można lamele wykonane z tworzywa sztucznego (PVC). Dla zabudowy zewnętrznej najkorzystniejsze są lamele aluminiowe. Dlaczego?

  • Nadają lekkości bryle budynku.
  • Harmonijnie komponują się ze szkłem, betonem, drewnem.
  • Minimalnie obciążają konstrukcję.
  • Są odporne na korozję.
  • Wytrzymają deszcz, śnieg, wiatr, grad, promieniowanie UV, wysokie temperatury.
  • Dostępne są w pełnej palecie RAL (powłoki wykonujemy we własnej automatycznej lakierni proszkowej).

Choć ściany lamelowe kojarzą się głównie z zabudową elewacji biurowców, to charakterystyczne dla tych obiektów duże przeszklenia są także powszechnym elementem nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Jak zatem wykorzystać systemy lamelowe MORAD?

Osłony przeciwsłoneczne do każdego rodzaju budynku

Lamele zewnętrzne umożliwiają pełną kontrolę ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Dla wygody użytkowników opracowaliśmy systemy stałe oraz ruchome, sterowane ręcznie lub automatycznie. Dla budownictwa mieszkaniowego rekomendujemy lamele prostokątne MR.100 i systemy krat przesuwnych MP-52, które podkreślają minimalizm formy współczesnych bloków. Dla dużych powierzchni użytkowych zaprojektowaliśmy system lameli eliptycznych Eliptic ME, który można zamontować w pionie lub poziomie na stolarce aluminiowej, stalowej lub drewnianej.

Sposób na energooszczędne fasady szklane

Czym są lamele aluminiowe w zabudowie aranżacji opartych na szkle? Skuteczną metodą regulacji poziomu nagrzania budynku. W efekcie pozwalają zmniejszyć koszty energii wydatkowane na prace klimatyzacji. System MORAD Eliptic ME-Electric znacznie obniża temperaturę wewnątrz pomieszczeń, przynosząc odczuwalną różnicę w stosunku do warunków panujących na zewnątrz budynku. Kąt odchylenia lameli (w przedziale 0-89°) dostosowuje się automatycznie, dzięki stałej weryfikacji warunków pogodowych przez kontrolery systemu.

Zadaszenia okien, tarasów, drzwi

Architekci wykorzystują lamele aluminiowe również jako dekoracyjne systemy zadaszenia wybranych części budynku. Daszki lamelowe MORAD MS-97 świetnie sprawdzają się właśnie w tej roli. Kształt, rozstaw i kąt nachylenia zaprojektowaliśmy tak, by lamele maksymalnie chroniły przed nadmiernym przenikaniem światła, ale także zapewniały odpowiednią cyrkulację powietrza.

Komfortowa cisza wewnątrz budynków

Czym są lamele akustyczne? To nasz sprawdzony sposób na tłumienie hałasów z zewnątrz związanych z intensywnym miejskim ruchem ulicznym, a także pracą systemów wentylacji lub innych urządzeń umieszczonych na elewacjach lub dachach obiektów. Systemy MORAD Sonar MD-160 tworzą lamele z ekstrudowanego aluminium, wypełnione warstwą wełny mineralnej o grubości 50 mm, co gwarantuje optymalny poziom dźwiękochłonności.

Jeśli wiesz już, co to są lamele fasadowe i gdzie można je zastosować, poznaj inne nasze produkty.

Zdjęcia z realizacji z wykorzystaniem naszych systemów lamelowych, m.in. z Polski i krajów skandynawskich, można obejrzeć na naszej stronie www, w zakładce REALIZACJE.

Jeżeli zainteresowała Państwa nasza oferta prosimy o kontakt. Podczas rozmowy przedstawimy i omówimy szczegóły współpracy.

Nasi Partnerzy

Firmy, które dostarczają nam gotowe komponenty wykończeniowe
SZEROKA GAMA PRODUKTÓW DLA TWOJEJ FIRMY!
Systemy aluminiowe, szklane, ognioodporne, przeciwsłoneczne i inne...