Ułatwienia dostępu

Laboratorium i kontrola jakości w lakierni proszkowej Morad

👉 Malowanie proszkowe to skomplikowany proces, który mimo prowadzenia w wysoce zautomatyzowanej linii i kabinach lakierniczych, wymaga kontroli – szczególnie na etapie przygotowania chemicznego.

Firma Morad dysponuje nowoczesnym laboratorium badawczym, w którym wykwalifikowany personel przeprowadza analizy chemiczne składu kąpieli przygotowujących metalowe elementy do procesu malowania proszkowego. Parametry podlegające oznaczeniom to:

  • pH,
  • przewodność,
  • stężenie i zanieczyszczenia kąpieli,
  • stopień trawienia
  • oraz masa powłoki konwersyjnej.

Badaniami przeprowadzanymi w laboratorium są głównie analizy miareczkowe i spektrofotometryczne, których prawidłowość wykonywania zapewnia w dużej mierze nowoczesny oraz regularnie kalibrowany sprzęt laboratoryjny (pipety i biurety automatyczne, spektrofotometr).

Proces przygotowania chemicznego jest kontrolowany nie tylko przez personel w laboratorium z częstotliwością dwa razy na zmianę, ale także w sposób ciągły za pomocą automatycznego systemu pomiarów. Wanny zostały opomiarowane, co oznacza, że są w nich zamontowane elektrody dostarczające informacji na temat podstawowych parametrów kąpieli chemicznych (pH, przewodność). Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zagwarantować stałą kontrolę wstępnego etapu lakierowania, co przyczynia się do właściwego przygotowania powierzchni metali do pokrycia farbą proszkową, a w rezultacie zapewnia wysoką jakość produktu końcowego.

Poza kontrolowaniem przygotowania chemicznego istotne jest monitorowanie procesu malowania proszkowego na jego pozostałych etapach. W związku z tym sprawdzana jest temperatura suszenia oraz wykonywane są pomiary rozkładu temperatury w piecu podczas polimeryzacji farb proszkowych na metalowych elementach.

Końcowy etap kontroli jakości ma za zadanie wyeliminować powłoki proszkowe zawierające wady. W hali produkcyjnej przeprowadzana jest wstępna kontrola jakości wyrobów gotowych polegająca na ocenie wizualnej uzyskanych powłok lakierniczych i wykluczeniu elementów, które zawierają wgłębienia i rysy. Ocenie wyglądu poddawany jest każdy element wykonywanego przez nas zlecenia. Natomiast w laboratorium wykonywane są badania jakości powłok proszkowych pod względem ich właściwości fizycznych i mechanicznych. Badania prowadzone są na panelach testowych oraz kawałkach profili pochodzących z danego zlecenia.

Do dyspozycji w laboratorium są następujące wyspecjalizowane urządzenia:

  • miernik grubości powłoki,
  • miernik stopnia połysku,
  • urządzenie do wykonywania próby udarności,
  • urządzenie do wykonywania testu odporności na zginanie,
  • zestaw do wykonywania testu przyczepności na sucho i mokro.

Badania jakościowe – zgodnie z normami Qualicoat

Badania jakościowe powłok proszkowych są wykonywane zgodnie z normami określonymi w WYMAGANIACH TECHNICZNYCH ZNAKU JAKOŚCI QUALICOAT DLA FARB LAKIERÓW I POWŁOK PROSZKOWYCH NA ALUMINIUM DO CELÓW ARCHITEKTONICZNYCH.

Skrupulatne przeprowadzanie procesu malowania proszkowego z uwzględnieniem wymagań znaku jakości Qualicoat pozwoliło nam na uzyskanie certyfikatu jakości Qualicoat z atestem Seaside, co stanowi potwierdzenie najwyższej jakości powłok proszkowych dla naszych klientów.

Jeżeli zainteresowała Państwa nasza oferta prosimy o kontakt. Podczas rozmowy przedstawimy i omówimy szczegóły współpracy.

Nasi Partnerzy

Firmy, które dostarczają nam gotowe komponenty wykończeniowe
SZEROKA GAMA PRODUKTÓW DLA TWOJEJ FIRMY!
Systemy aluminiowe, szklane, ognioodporne, przeciwsłoneczne i inne...