Ułatwienia dostępu

Inwestor zadecydował o dołączeniu do powiększonej części hotelowej i handlowej równie pokaźnej przestrzeni biurowej, która miała się stać nowoczesną koroną zabytkowego gmachu. Echa postmodernizmu przebrzmiały jednak już dawno, dlatego w wypadku Europejskiego koronę chciano opracować dyskretnie – przeszklenia zasłonięto poziomymi żaluzjami, aby nie tylko geometrią, ale też barwą i materiałem naśladować dawny, choć teraz znacznie podniesiony dach.

System poziomych żaluzji MORAD Eliptic ME-300

System lameli eliptycznych stosowany do osłony przed słońcem budynków, szklanych fasad, otworów okiennych i innych. Poprzez redukcję ciepła przedostającego się do budynku, system pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji związane z odprowadzaniem ciepła z budynku. System lameli eliptycznych to system stałych lub ruchomych żaluzji fasadowych wykonanych z tłoczonych profili aluminiowych. Lamele zamontowane są na aluminiowych uchwytach (mocowanie na klipsie) lub na stalowych konstrukcjach (mocowanie ruchome na zaślepkach). Standardowym typem mocowania jest mocowanie poziome, jednak istnieje możliwość mocowania lameli w pionie.

Założenia autorskie

Podczas renowacji Hotelu Europejskiego inspiracją była jego imponująca historia. Zadbano o to, aby budynek nie tylko odzwierciedlał swoje historyczne piękno, ale także wyróżniał się nowoczesnym akcentem odpowiadającym czasom jego odnowienia. Współczesna, szklana nadbudowa dodaje lekkości konstrukcji, jednocześnie współgrając z bryłą budynku poprzez nawiązanie do kształtu dawnej geometrii dachu. Wysokość Europejskiego została dostosowana do otaczających go budowli, tworząc jednolity krajobraz placu Piłsudskiego.

Jednym z nowoczesnych elementów, które zastosowano w renowacji, jest system lameli eliptycznych, użyty do osłony przed słońcem budynków, szklanych fasad, otworów okiennych i innych. Dzięki niemu, redukowane jest ciepło przedostające się do budynku, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji związane z odprowadzaniem ciepła. System ten składa się ze stałych żaluzji fasadowych wykonanych z tłoczonych profili aluminiowych. Lamele te są montowane na aluminiowych uchwytach lub stalowych konstrukcjach. W Hotelu Europejskim wykorzystano system lamel ME-300, który został zamontowany w górnej części budynku na fasadzie.

 

Zobacz zdjęcia:

Zobacz film:

Lokalizacja:
Krakowskie Przedmieście 13, Warszawa
INWESTOR:
H.E.S.A. Sp. z o. o. Sp. k.
Współpraca autorska:
architekci Rafał Langowski (dyrektor projektu), Pierluca Roccheggiani (dyrektor projektu), Paweł Marczak (manager projektu)
Powierzchnia zabudowy:
5287.0m2
MORAD Eliptic ME-300